top of page

Moniga del Garda

moniga letölthető térképe pdf formátumban 

Chiaretto

Monigába érkezve az út mellett figyelmesek lehetünk egy táblára amire ez van írva:  "Moniga del Garda cittá del Chiaretto", azaz a Chiaretto városa.

Mit takar ez a felirat?

A Chiaretto nem más, mint a Bardolino borvidéken termett bor rozé változata. A velencei szenátor Pompeo Molmenti (Monigában volt háza és szőlője) már az 1800-as években törvénybe foglalta ezt a típusú borkészítést, amely az elsők között kapta meg a DOC minősítést (Denominazione di Origine Controllata-a bor ellenőrzött eredetére utal) 1967.július 21-én. 

Eredete

Moniga neve Diana Munichia Istennőnek tulajdonítható, akinek valószínűsíthetően itt volt szentélye.  Mindemellett a morn szócska (jelentése reggel) a település kelet felé forduló fekvésére utalhat.

Cölöpházak maradványi utalnak arra hogy már a bronzkortól lakott volt. A római korból fennmaradt kőlapon látható a "Benacus" felirat ez a szó legrégebbi használatának bizonyítéka, a via Gallica amely Veronát kötötte össze Bresciával érintette a települést.

886-ban Nagy Károly a San Zeno-i szerzeteseknek adta Monigát. 

1427-ben a többi tó-körüli településsel együtt a Velencei Köztársaság fennhatósága alá került. Napóleon után az osztrákok irányították, ennek a solferinói csata vetett véget. 1928-47 között a szomszédos Padenghéhez tartozott, utána vált függetlenné.

 

 

Kastély

Padenghe után jobbkéz felé kell a központ irányába lekanyarodnunk, itt az út a vár mellett kanyarodik el, célszerű lefelé haladni a kikötő irányába.

A tó körül a X. században várak épültek több helyen védelmi célból. A Monigában található kastélynak hasonlóan a Padenghében találhatóhoz nem volt "várura", a lakosok oda húzódtak be veszély idején. 

A várak között kommunikáció is volt, jelekkel tudták egymást értesíteni, üzentek az esetleges veszélyről egészen Bresciáig. 

Miért maradt pont itt fenn épségben ez a vár? A nem túl stratégiai pozíciójának köszönhetően: nem hegycsúcsra épült, hanem az út mellé, a szőlőültetvények közé, nem tartották emiatt fontosnak, nem rombolták le. A barbárok inváziója után amikor már nem működött mint erőd, magára hagyták, majd a környékbeli parasztok és pásztorok kezdtek ide behúzódni állataikkal, ideiglenes lakóalkalmatosságot felhúzni. Innen jött később az ötlet, hogy be is költözzenek a várba. A ghibellin pártázattal ellátott ( villás fecskefarkat formázó) falak a jelenlegi állapotukban a XIV. - XV. századi újjáépítési, javítási munkálatok nyomait mutatják. 

 

Bent sétálva a múltban teszünk időutazást. A falakat kívülről megkerülve a vár alatti parkba jutunk, itt a bárban ihatunk egy frissítő kávét a bárban a kilátásban gyönyörködve és a fák alatt hűsölve, miközben gyerekeink/kutyánk szabadon szaladgálhatnak....

Különleges szállás is rejtőzik  a romantikát és régi várfalakat kedvelőknek: kiadó apartman a várban.

Stgrand

Szabadstrandon helyezkedhetünk ott, ahol kényelmesebb helyet találunk, a part a kavicsoktól kissé kényelmetlen, de nem hirtelen mélyül, ezért kisgyerekeseknek kifejezetten alkalmas. Van külön kutyás szakasz is.

Illemhely pénzérmével működik szintén szezonban.

A kikötő felé találunk egész évben nyitva tartó bárt és éttermet . 

Gasztronómia

Évente júniusban rendezik meg a cittá in rosa rendezvényt, ahol minden a rosé bor körül forog. Bővebbet a programok alatt találtok róla.

Hol együnk?

A főtéren találjuk a La dogana éttermet, ahol halételeken kívül kaphatunk finom rántott szeletet is (a német vendégeknek köszönhetően) .

A parton a Caffé August Pizzeriában jót hűsölhetünk a növényzettel fedett teraszon, szezonális a nyitva tartása, télen zárva van. Finom pizzát ehetünk itt és miután közvetlenül a parton helyezkedik el, akár közben gyermekeinket szemmel tarthatjuk amíg a vízbe kavicsot dobálnak. 

bottom of page