Garda-tónál Hajóval, biciklivel, gyalog...
Útvonalak
Garda-tó útvonalak, Garda-tó programok
Ha szívesen részt vennél valamelyik programon, az alábbi űrlapon hagyd meg elérhetőséged.
Ha szívesen kirándulnál úgy, hogy közben megismered a hely történetét, a látnivalókról pontos információt és érdekességeket kapsz, akkor itt a helyed.
A túra nevére kattintva bővebb információt kaphatsz, ha kérdésed van, töltsd ki az űrlapot és küldd el!
Katélyok, várak a Garda-tó körül: Sirmione, Desenzano, Manerba, Riva, Malcesine, Torri, Lazise
A veronai Scaligeri család "politikájának" köszönhetően sok helyen megerősítették, átépítették a már meglévő várakat. A tó körül számos jellegzetes fecskefark mintázatú várfallal védett kastélyt látogathatunk meg.
A legszebben fennmaradt kastélyokat Malcesine-ben és Sirmione-ban találjuk.
Sirmionéban a Scaligeri vár megtekintését a kikötőnél kezdjük. Ide érdemes kombinált belépőt vennünk, amellyel megnézhetjük "Catullus barlangjait" is, a jegy ezenkívül pedig még a desenzanoi római villába is érvényes lesz.
Megismerjük a vár történetét, építésének technikáját, funkcióit, legendáját.
A kisváros központjában rejtőzködnek még ebből az időszakból fennmaradt maradványok, ezeket is felfedezzük.
A malcesinei Scaligeri várban a sziklára épült toronyból letekintve már szédítő panoráma vár minket, és akkor még a Monte-Baldóra fel sem mentünk!
A várban érdekes természettudományi kiállítást is fogunk látni, amelyből sokmindent megtudunk a tó élővilágáról.
Megismerjük a vár építésének történetét, szerkezetét, funkcióit és egyéb érdekességeket.
A kikötőnél lévő Kapitányi Palota is megérdemel egy látogatást, a velencei stílusú épületen jól látszanak a korabeli dekorációk és feliratok. Megismerkedünk a hozzá fűződő történetekkel és a helyi érdekességekkel is.
A Lacus Benacus- ahogy az ókori rómaiak hívták a Gardát már régen is fontos helynek számított. Szívesen építettek partjára főleg a magasabb rangot betöltő személyek luxus színvonalú villákat. A legnagyobb kiterjedésű villa észak-Olaszországban a sirmionei, két hektáron csodálhatjuk fantasztikus környezetben a barlangokhoz hasonlító romokat (ezért lett grotte=barlangok a neve) Mellette megismerheted a Desenzano és Toscolano Maderno hasonló nagyságrendű épületeinek maradványait. Miközben bejárjuk a villákat, megismerjük azok részeit és funkcióit, megismerkedünk a régi rómaiak mindennapi életével, hétköznapjaival is.
Szuperpanorámás, víz fölött "lebegő" kerékpár és sétaút
Garda-tó kerékpárút, kerékpározás Limone sul Gardában
A Garda-tó körül még nincs készen egy teljes kerékpárút, amin körbe lehetne tekerni. Szakaszok vannak, melyek között biciklivel a forgalmas, alagutakon át haladó ss45bis főúton az autók között haladni főszezonban veszélyesebb egy biztosítás nélküli sziklamászásnál. A 2018-as szezon slágere volt a júliusban átadott szuperpanorámás, víz felett "lebegő" bicikli és gyalogút Limone sul Gardában. A Garda by bike program része ez a szakasz is, amelyet szerényen már elkészülte előtt Európa legszebb kerékpárútjának hívnak. Csak pár kilométer, a tervek szerint ősszel folytatják Riva felé, de a látvány megéri a sétát!
A túra magában foglalja a városka bemutatását, történelmi, geológiai és botanikai érdekességeket, valamint a helyi citromház látogatását és citrom alapanyagú termékek kóstolását. Kerékpárbérlésben is segítek.
Helyi jellegzetesség, Garda-tó citromház látogatás, citromból készült termékek kóstolójával
A Garda-tó körül a XIII.századtól terjedt el a citrom termesztése. Autentikus eredeti citromházba látogatunk, megismerjük a történetét a citrom növény elterjedésének a Garda-tónál. Körbejárjuk az ültetvényt, a citrusfélék gondozásáról is megtudunk tippeket, trükköket.
A látogatás végén kóstolót kapunk helyi, vegyszer, színezék és tartósítószer mentes citrusfélékből készült termékekből, melyekből természetesen vásárolhatunk is. (citrom és narancslekvár, citromlikőr, citromos mustár...stb.)
Helyszínek: Limone sul Garda, Tignale, Gargnano
Romantikus kirándulás egész évben, nem csak Valentin napra!
Kövessük a Mincio folyót Peschierából dél felé és 15 km távolságra találjuk Valeggio sul Mincio Borghetto festői óvárosát amely a 100 legszebb olasz városközpont közé tartozik. Itt sétálva a régi vízimalmokban és a vízesések-zúgók hangjában gyönyörködhetünk.
Nem messze tőle egy másik ékkő, az UNESCO örökség részét képező Castellaro Lagusello "borgo"ja és szív alakú tavacskája a romantikusok szívet dobogtatja meg.
A program végét a Sigurtá parkkal koronázhatjuk, amely elnyerte az Európa második legszebb kertje címet.
Toscolano Maderno hegy felőli részén találjuk a festői Papírmalmok Völgyét.
A völgy első részén kis séta után (ide kisvonat is jár főszezonban) találjuk a papírmúzeumot, ahol kézzel merített papírt készíthetünk, ha látogatásunkat akkorra időzítjük, amikor külön foglalkozást is szerveznek.
Ezt a programot alakíthatjuk kedvünk szerint, ha csak a völgy első részén sétálunk és nem megyünk be a múzeumba, akkor rövid, a múzeummal együtt másfél órát számoljunk. Hosszabb túrát is tehetünk a völgyben ha továbbmegyünk a Passarella dei Covoli szurdokvölgyben kialakított hihetetlenül látványos néhol a sziklán kialakított fapallós-hidas ösvényig. Így a túra akár félnapos is lehet. Rossz időben a völgy felső részét lezárják.
Riva del Garda közvetlen közelében egy igazi különlegességet, a Varone vízesést ajánlom megtekintésre
A program remekül összeköthető egy rivai városnézéssel.
A túra során egyedülálló látványosságot tekinthetünk meg, egy sziklába szurdokot vágott folyó vízesését alulról és felülről. A vízforrás a közeli (8 km) Tennó tóból ered és a Garda-tóhoz fut le, az itt lévő kis falu Varone után nevezték el.
A víz hatalmas erejét láthatjuk, amellyel 20.000 év alatt a sziklában utat vágott magának. 115 lépcsőn feljutva érjük el a vízmosás felső tölcsérét, egy 15 méteres a sziklába vájt alagúton át. A víz 98 méteres utat tesz meg lefelé.
A kialakított kis táblácskákkal ellátott botanikai kertben különleges növényvilágot, például orchidea fajtákat, kaktuszfügét és banánt is találunk.
A hely történelmi jelentőségét tanúsítja az is, hogy előttünk olyan hírességek is jártak itt, mint II. Umberto herceg, Ferenc József, Franz Kafka és Thomas Mann.
Az új bringaút mellett létezik egy régebbi is, a Ponale út, amely Riva del Gardát köti össze a Ledro völgyével. Ez az út sok más hegyi ösvénnyel együtt már a Scaligeri és Visconti családok is idejében létezett, de keskeny volt és eléggé kacskaringós, meredek. A velencei köztársaság, a Serenissima fennhatósága alatt pedig igyekezett ellenőrzése alatt tartani ezeket, nehogy véletlenül a tónál termett citromot, olívát stb adó és vám fizetés nélkül észrevétlenül ki tudják csempészni észak felé a hegyeken át.
1849-ben épült ki a mai formájára kiszélesítve a sziklába faragva 7 alagúttal. Legnagyobb részén lenyűgöző panoráma tárul az alattunk szédítően meredek mélységre.
Sok útvonal, ösvény mentén létesült mészégető is, de megtalálhatjuk a hajdani vízerőmű maradványait is. Az út során leolvashatjuk a történelem által itthagyott nyomokat, a középkortól kezdve az Osztrák Magyar Monarchia idején vívott harcokról, majd a két világháborúról tanúskodó erődöket, bunkereket.
1995-ben a Ponale utat végleg lezárták a forgalom elől. Sokáig nem lehetett használni, majd rendben tették és újból megnyitották, azóta már csak a gyalogosok, illetve a bringások gyönyörködhetnek innen a szemük elé táruló panorámában.
A kirándulást egészen a Ledró-tóig tervezhetjük, akkor kb 12 km-t fogunk megtenni és 320 méter szintkülönbséget, vagy kibővíthetjük a Ponale vízeséssel, amely egy hihetetlen látványt nyújt, de az odajutás edzettséget és ügyességet igényel!
Az út időnként karbantartás miatt zárva van!
A Garda-tó vidék borai a versenyeken komoly elismeréseket kapnak, nem véletlenül. A vidék klímája kedvez a szőlőtermesztésnek, Lugana, Chiaretto, Bardolino és Groppello a vezető fajták.
A Garda-tó legjellemzőbb borait sok pincészet szervezésében megismerhetjük. A pincészetek bemutatásán és a borkóstolón túl egyéb helyi termékekből is kapunk ízelítőket, sajtok, szalámifélék, kenyér.
Félnapos városnézés Veronában, "Rómeó és Júlia" városában. Vagy mégsem? Lerántjuk a leplet, mi az igazság a két család körül, valójában mi a története a háznak, ahol ma Júlia "erkélye" alatt tolonganak turisták ezrei.
Egy szó mint száz, még akkor, is ha történelmileg sok minden másképp van, mint ahogyan azt "eladják" a várost elözönlő kíváncsiaknak, ezt a helyet látni kell.
Sétánk során az alábbi látnivalókat érintjük: Aréna, Júlia háza és erkélye, Piazza delle Erbe, Piazza Dante, 84 méter magas Lamberti torony, Scaligeriek síremléke, római maradványok, kőhíd, Castelvecchio...
Miután Verona és Bergamo, a két ismertebb város között található félúton, ezt a helyet kevesen választják úticélnak. Pedig megérdemel egy látogatást, győződjetek meg róla ti is!
Az óváros még ma is őrzi régi szerkezetét, noha a rómaiak után a longobárdok, majd a velenceiek kissé átalakították. Meglepő, mennyi látnivalóval rendelkezik, Milánó után Lombardia második legnagyobb városa!
A fél napos programban Brescia városközpontjában megcsodálhatjuk az ókori római maradványokat, a Capitoliumot, a Fórumot, a szentélyt, a római színházat, az Unesco Világörökség részévé nyilvánított longobárdok által alapított Szent Júlia Múzeum épületegyüttesét (ebben a múzeumban közel 11.000 kiállított tárgy van 14.000 nm-en !) Kombinált belépőjegy: 15€, Múzeum+Ókori park. Ráadásul a híres Mille Miglia veterán autóverseny idején egyedi élményben lesz része annak, aki arra jár. Máskor pedig a Mille Miglia múzeumban kaphatnak ízelítőt a régi autókért rajongók.
Bergamóba sokan a fapados járatok miatt hamarabb eljutnak, mint más városokba. A sikló állomásán állva ismerős érzetünk támad, persze hasonló a szerkezet a Budavári siklóhoz, csak éppen 17 évvel később helyezték üzembe.
A város a velencei köztársaság idejéből származó falak és kapuk miatt az UNESCO Világörökség része.
Városnéző sétánk a hajdani római kori városközpont fő útvonalán halad, a fél napos programban megismerkedünk a középkori kereskedelem tereivel, épületeivel, tornyaival, -merthogy bármiylen hihetetlen Bergamo is a tornyok városa volt.
A Piazza Vecchia és Piazza Duomo gyönyörű tereinek gyöngyszemeivel: Palazzo della Ragione, Bazilika, Colleoni kápolna. Megtudjuk mi köze Bergamóhoz a taxisoknak és a sztracsatellának.
Mantova a 2018-as év egyik európai kulturális fővárosa volt. Ez alkalomból rengetegen keresték fel. Ha még nem tetted meg, vagy voltál, de nem tudod pontosan mit is láttál, itt az ideje, hogy együtt sétáljunk egyet a városban. A város a Mincio folyó szigetekre szabdalta, egy részen tóvá szélesedett, itt tündérrózsák teszik mesebelivé. Gonzaga hercegnek képzelve magunkat bejárjuk "birodalmunkat" a Szent György kastályt, a hercegi palotát, amely 500 szobájával Európa legnagyobbja, megcsodáljuk Andrea Mantegna freskóit, Giuliano Romano által épített Palazzo Té és a Szent András Bazilikát, amely Krisztus vérereklyéjéről híres.
Kissé mellőzött város, pedig ha tudnátok, mit hagytok ki! Csak ízelítőül pár dolog: Torrazzo, Európa második legmagasabb téglatornya- erről kapta a nevét a híres édesség a torrone, amely már egész Olaszországban elterjedt, főleg karácsony tájékán. A Dóm monumentális épülete a loggiával, a középkori hangulatú tér, Palazzo Comunale. Zenében ha csak a hegedűt említjük, biztosan eszünkbe jut Amati és Stradivari neve, feltétlenül nézzünk be egy hegedűkészítő műhelybe és természetesen a Hegedűmúzeumba. Monteverdi is a város szülöttje. Gasztronómiában igazi kuriózum a mostarda, amit nehezen tudunk magyarul kifejezni. Csípős és édes is egyszerre, sajtokhoz, főtt húsokhoz használt, főleg karácsonykor.